събота, 20 октомври 2012 г.

Yusuf Halil: Хадж

Yusuf Halil: от Уикипедия, свободната енциклопедия
Хадж (на арабски: حج) се нарича поклонението в град Мека. То е най-голямото годишно поклонение в света.[1] Хаджът е един от петте стълба на исляма и всеки мюсюлманин е длъжен да го извърши поне веднъж в живота си ако му се отдаде възможност.
Изразява солидарността на мюсюлманите и отдаването им на Аллах.[2] Поклонението се извършва между 10 и 15 ден на месец Зу ал-Хиджа (Зул-Хиджа) от ислямския календар. Тъй като ислямският календар е лунен, той е 11 дни по-къс от григорианския календар и съответно всяка година хаджът започва 11 дена по-рано според григориянския календар, който се използва в западните държави.
Обикаляне на Кааба по време на хадж.
Хаджът има връзка с живота на Мохамед, но мюсюлманите смятат, че поклонничеството датира от времето на Ибрахим и Исмаил, видни личности както в исляма, така и в юдаизма. Поклонниците се включват в процесии, състоящи се от стотици хиляди души, които се събират в Мека през седмицата на хаджа и изпълняват поредица от ритуали. В поклонението влиза седмократна обиколка на храмът Кааба в обратна на часовниковата стрелка посока, тичане от и до хълмовете Ал-Сафа и Ал-Маруа, пиене от извора Замзам, отиване на платото на планината Арафат и изпълняване на ритуала за хвърляне на камъни по дявола. След това поклонниците бръснат главите си, колят курбан и празнуват Курбан

сряда, 17 октомври 2012 г.

Yusuf Halil: Грехът на българската ориенталистика

Yusuf Halil: Българската ориенталистика има сериозни постижения, школата ни на преподаване на източни езици е доста добра дори в световен мащаб. Какъв, според мен, е грехът й обаче ще научите само след няколко реда.
Няма нужда пространно да доказвам очевидното - от всички западни езици ние превеждаме съотвената думичка за "Бог". Така в текстовете на български няма да видим ""Гот" в небето" (немското "Гот ин химел"), благославя ни "Бог", а не "Год" ("Год блес ю" на английски), не пишем "пор Диос" и пр. Същото и с латинския. Деус = Бог.
Никой обаче не си дава труда да превежда от арабски "Аллах" с "Бог". Защо?
Православните, събрали се в храма "Ал. Невски" на литургията, водена от Аталла Ханна, бяха шокирани. А. Ханна е палестински православен духовник, митрополит на Севастия, говорител на Ерусалимската патриаршия. На литургията, която водеше, той четеше от Библията на арабски и навсякъде, където се срещаше думата "Бог", я произнасяше на арабски - "Аллах". Ако знаеше това, паството в храма едва ли щеше да бъде толкова шокирано първоначално.
Всъщност, дали го наричаме Бог, Саваот, Аллах, няма особено значение. Ислямът твърди, че евреите и християните са "хора на писанието", т.е. зачита техните свещени текстове и шестима от старо- и ново-заветните пророци - Адам, Авраам, Мойсей, Ной, Давид и Исус. В този смисъл ислямът обявява, че просто автентичното слово на Бога се е позатъмнило през изминалите векове и юдеи и християни са го изкривили. Затова мисията на пророка Мохамед е да "донесе" последната и най-правилна редакция. Грубо казано, според исляма, Бог е един и същ, но ислямът е web3.0, докато юдаизмът и християнството са съответно web1.0 и web2.0.
Ако повече хора знаеха и осмисляха това, може би междурелигиозният диалог щеше да върви по-добре...


ИЗТОЧНИК:  http://mkaragyozov.blogspot.com/2011/06/blog-post_27.html